Megnéztük, hogyan változnak július elsejével Szlovákiában a nyugdíjra vonatkozó szabályok. Az ember már csak olyan, hogy szívesen hasonlítja össze saját helyzetét a környezetében élőkével. Vajon jobb az ottani nyugdíjasoknak?
A szlovák rendszer július elsejétől változik még, a változás lényege, hogy pontosan meghatározzák a minimális nyugdíj összegét. A jogosultsághoz legalább három évtizednyi munka kell, ám ha ez megvan, akkor első ránézésre a közel 270 eurós (egészen pontosan 269 euró és 50 centes) összeg egész elfogadhatónak tűnik.
A mai árfolyamon nagyságrendileg 83 700 forint ráadásul csak a belépőösszeg, hiszen minél hosszabb időt töltött munkában valaki, annál magasabb lesz a nyugdíj is.
Plusz 10 (azaz 40 ledolgozott) év után például már 311 eurót várhatnak a számlájukra a szlovák nyugdíjasok, ami 86 ezer forint, ami még mindig nem egy hatalmas összeg, de nem hangzik rosszul.
Az emelést a pozsonyi kormány a létminumumhoz köti (annak 136 százaléka a kiindulópont), ehhez képest emel minden januárban, az alapnak számító 30 év fölött minden évben 2 százalékpontot, 40 év fölött pedig 3 százalékpontot emelnek.
Azok a fránya költségek
Mindez persze szép, ám nem árt figyelembe venni a megélhetési költségeket, és ez erősen árnyalja azért a helyzetet. Az egyik legjobb ilyen közösségi forrás, a numbeo.com adatait végignézve azt látjuk, hogy például Pozsonyban jóval drágább az élet, mint Budapesten.
Csak pár érdekesebb adat: a fogyasztói árak 10,5, az éttermi étkezés 14,6, a bolti árak (főleg a csemegeüzleteket figyelembe véve) pedig közel 25 százalékkal magasabbak a szlovák fővárosban, mint nálunk.
Van ennél durvább is, hiszen például a lakásbérlés 45 százalékkal kerül többe Pozsonyban (nem csoda, hogy a határmenti magyar települések rohamosan telnek meg szlovák lakosokkal, akik nem ritkán onnan járnak be Pozsonyba).
Mi következik mindebből? Elsősorban az, hogy hiába az első pillantásra jól hangzó nyugdíj, a megélhetési költségek miatt Szlovákiában sem jobb a helyzet és nem érdemes csak az államra hagyatkozni, amikor a nyugdíjas kort tervezzük.
Mindenképpen szükség van a tudatos gondolkodásra, minél előbb annál jobb, hogy ne ébredjünk egy nap arra: itt a nyugdíj, amiből nem tudunk méltó módon megérni. Ugyanúgy igaz ez Magyarországon, mint Szlovákiában.