A magyarok sokat költenek szerencsejátékokra, és ezzel milliárdokat játszanak át az állam kezére, miközben azt hiszik, jó üzletet csinálnak.
Gyakran hallom emberektől, hogy félretennének, de nincs miből. Ugyanakkor azt is látom, mennyien állnak lottószelvénnyel vagy kaparós sorsjeggyel a kezükben a postán, várva a jószerencsét. Kíváncsi lettem, mennyit költenek szerencsejátékra a magyarok, szóval fel is kerestem a Szerencsejáték Zrt. oldalát.
Nem árt megkapaszkodni: 2014-ben egy magyarra 30 300 Ft szerencsejátékra költött pénz jutott. Ebben már mindenki benne van, az újszülöttől az aggastyánig. Mivel 18 év alatt tilos a szerencsejáték, a felnőttekre még több költés jut. Helyezzük ezt kontextusba, és nézzük meg a KSH 2014. évi adatait az egy főre jutó éves fogyasztásról:
Forrás: KSH
Vagyis a magyarok számára a szerencsejáték legalább olyan fontos, mint a ruházat, az üdülés vagy a szeszes ital/dohányzás. 2014-ben 1,8 milliárd darab alapjátékot vettünk igénybe (ez a legkisebb egység, amennyiért játszani lehet). Választék van bőven: Ötöslottó, Hatoslottó, Joker, Kenó, Luxor, Skandináv lottó, Eurojackpot, Puttó, Totó, Tippmix, és a kaparós sorsjegyekről még nem is beszéltünk. A legtöbbet Tippmixre költöttünk, utána jött csak az Ötöslottó.
Ezzel a teljesítménnyel 303 milliárd forint árbevételt termelt a Szerencsejáték Zrt.-nek az ország 2014-ben.
Leírom számmal is, hogy érezzétek a súlyát: 303 000 000 000 forintot.
Egyébként 2015-ben még nőtt is az árbevételük: elérte a 350 milliárd forintot. Persze a cégnek is vannak fenntartási költségei, és a nyereményeket is ki kell fizetni valamiből, tehát a profit ennél alacsonyabb. A számviteli beszámolójuk alapján 2014-ben 5,9 milliárd nyereséget termeltek (2015-ben 6,2 milliárdot). Azért ez sem rossz.
Hova kerül ez a pénz? A Szerencsejáték Zrt. teljes mértékben állami kézben van, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a tulajdonos. Vagyis a magyar állammal szemben rendkívül szkeptikus magyarok évi 6 milliárd forint tiszta hasznot hajtanak az államnak. Eközben gyakori panasz, hogy magasak a hazai adóterhek. Úgy tűnik, sokan szívesebben fizetnek az államnak, ha színes szelvényt adnak cserébe.
Ilyenkor szokták mondani az ellenérvelők, hogy mekkora nyerési potenciál van a szerencsejátékban. Hát, a hasznot elnézve nem a Szerencsejáték Zrt. áll vesztésre, hanem a játékosok. Az öttalálatos nyeremény esélye az Ötöslottónál 1 a 43 949 268-hoz. Ennél az is sokkal valószínűbb, hogy lezuhansz repülővel, pedig arra is nagyon kevés az esély (1 a 11 millióhoz). Nem a legokosabb gazdasági döntés, ha valaki ilyen rossz esélyek mellett próbálja gyarapítani a pénzét.
Nem vagyok naiv, és nem gondolom azt, hogy emberek ezrei kezdenek hirtelen másra költeni a fentiek tudatában. Csak azt kellene felismerni, hogy a szerencsejáték egy olyan luxus, ami azután következhet, hogy kellő megtakarításod van a bankban, fenntartható mértékű a hiteled, kötöttél életbiztosítást, tettél félre nyugdíjra stb. Tőzsdézni is olyannak érdemes, akinek van pár felesleges milliója, és nem annak, aki még az első millióját sem kereste meg.